Tizenöt év telt el azóta, hogy a Fidesz-KDNP nagyarányú választási győzelmet aratott a 2010-es országgyűlési választásokon, és ezáltal kétharmados parlamenti többséggel vághatott neki a kormányzásnak. Mára elmondhatjuk, nincs olyan aspektusa a politikának, a gazdaságnak és a társadalmi viszonyoknak Magyarországon, amelyen ne hagytak volna mély nyomot az Orbán Viktor miniszterelnök – és az ő akaratát minden körülmények között követő kormánypárti parlamenti képviselők – által kívánatosnak tartott intézkedések.
A Policy Solutions kutatásának célja az volt, hogy feltárja, mit gondol a magyar társadalom az Orbán-kormány elmúlt 15 évéről. Bízunk abban, hogy kötetünkkel hozzájárulunk az elmúlt másfél évtized politikai, gazdasági és társadalmi folyamataival kapcsolatos választói vélemények tényalapú megismeréséhez, és ezáltal annak megértéséhez, hogy mely tényezők és milyen intézkedések állnak a Fidesz társadalmi támogatottsága mögött, illetve melyek azok a pontok, amelyek az utóbbi 15 év kormányzását mégis a többség szemében sebezhetővé teszik. Kutatási eredményeinkre alapozva nemcsak Magyarország általános állapotának társadalmi megítéléséről tehetünk megállapításokat, hanem arról is, hogy a magyarok szerint mely területeken javult vagy romlott a helyzet az utóbbi másfél évtizedben, melyek a kormány legnépszerűbb intézkedései és legnagyobb közpolitikai kudarcai, mely társadalmi csoportok a Fidesz legfontosabb támaszai, és miként vélekednek az állampolgárok személyes boldogulásuk esélyeiről, vagy éppen a demokrácia hazai állapotáról.
Az elmúlt másfél évtized átfogó értékelése mellett számos kérdésben külön reflektálunk a 2020-as években történt változásokra, élve azzal a lehetőséggel, hogy öt évvel ezelőtt, az Orbán-kormány tíz éves fennállása alkalmával is végeztünk kutatást. Az utóbbi egy évben megváltozott hazai politikai erőtérre reagálva azt is bemutatjuk, hogy 15 év kormányzás után a különböző közpolitikai területeken kitől számítanának a magyar választók jobb kormányzati teljesítményre: a Fidesztől vagy a Tisza Párttól?
"Orbán 15 - Másfél évtized a magyar társadalom szemével" innen letölthető.
Főbb eredmények:
- Az elmúlt 15 év legnépszerűbb kormányzati intézkedései: 13. havi nyugdíj, családtámogatás, rezsicsökkentés, migráció. A kormánypárti szavazók a családtámogatási rendszert, a Tisza Párt támogatói a 13. havi nyugdíjat tartják az Orbán-kormány legnagyobb eredményének.
- Az elmúlt 15 év legnagyobb kormányzati kudarcai: egészségügy, megélhetési költségek, korrupció. A Fidesz szavazói az egészségügyet, a Tisza Párt támogatói a korrupciót tartják az elmúlt 15 év legnagyobb problémájának.
- Pártokon átívelő egyetértés van abban, hogy a családtámogatási politikát, a 13. havi nyugdíjat és a rezsicsökkentést egy következő kormánynak is folytatnia kellene.
- A magyar társadalom többsége szerint Orbán Viktor kormányzása 2010 óta inkább hátráltatta, mint elősegítette Magyarország fejlődését. A teljes népesség 50%-a szerint Orbán Viktor kormányzása negatív hatással volt Magyarország fejlődésére, míg csak 39% látja úgy, hogy az elmúlt másfél évtized pozitív hatással volt hazánkra.
- Megvizsgáltuk, hogyan értékeli a magyar társadalom az Orbán-kormányok elmúlt 15 évét huszonhárom kiemelt közpolitikai területen. Az eredmények alapján két terület emelkedik ki, ahol a társadalom relatív többsége javulást érzékelt: a családtámogatások és a magyar sport helyzete.
- A negatív megítélésű területek közül különösen kiemelkedik az egészségügy, mely az utolsó helyen végzett: a válaszadók kétharmada (67%) érzékelt visszaesést, miközben csupán 12% látott előrelépést. Hasonlóan kedvezőtlen a megítélés a társadalmi egyenlőtlenségek tekintetében (63% szerint nőtt a szegények és gazdagok közötti szakadék). A magyar társadalom egyértelmű többsége romlást tapasztalt továbbá az elmúlt 15 évben a korrupció mértéke (60%), a közoktatás állapota (59%), Magyarország nemzetközi megítélése (58%), a szegényebb rétegek felemelkedési esélyei (57%), a gazdaság helyzete (57%), az életszínvonal (57%), a demokrácia működése (54%), a falvak helyzete (52%), a nemzeti érdekek érvényesítése (52%), és a sajtószabadság (52%) terén is.
- Erős polarizáció a demokrácia, a gazdaság és az életszínvonal kérdéseiben is.
- Gazdasági kilátások: A Fidesz javítani tudta a saját szavazói hangulatát, az ellenzéki tábor jövőképe tovább romlott.
- A többség szerint az Orbán-kormány a gazdagoknak kedvez, csak a saját szavazóival törődik, előrejutni pedig az tud, aki jóban van a kormánnyal.
- Magyarország nemzetközi pozíciója rosszabb, mint 15 évvel ezelőtt. Többen tartják felelősnek az Orbán-kormányt az uniós pénzek befagyasztásáért, mint amennyien az Európai Uniót hibáztatják.
- A közpolitikai témák többségében kompetensebbnek tartják a magyarok a Tisza Pártot, mint a Fideszt. Orbán Viktort és a Fideszt három területen ítélik egyértelműen erősebbnek a Magyar Péter által vezetett Tisza Pártnál: a családtámogatások terén (42% vs. 34%), a migráció megállítása (42% vs. 31%) kérdésében, valamint abban, hogy kormánya inkább kimaradna minden háborús konfliktusból (41% vs. 31%). A legnagyobb bizalmi előnye Magyar Péternek és pártjának a következő három területen van: az uniós források megszerzése (43% vs. 31%), a korrupció visszaszorítása (39% vs. 28%) és az egészségügy helyzetének javítása (40% vs. 31%).
- A Demokratikus Koalíció és a Mi Hazánk szavazói szerint inkább Magyar Péter, a pártnélküliek szerint Orbán Viktor nyújtana jobb kormányzati teljesítményt.
- 2025-ben többen tartják lehetségesnek demokratikus úton leváltani az Orbán-kormányt, mint akik szerint ez nem lehetséges.
"Orbán 15 - Másfél évtized a magyar társadalom szemével" innen letölthető.
Szerzők: Bíró-Nagy András - Csontos Tamás - Molnár Kristóf - Varga Attila
A tanulmány a Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest támogatásával készült.
A Policy Solutions egy budapesti székhelyű politikai elemző és tanácsadó intézet, amely elkötelezett a demokrácia, a szolidaritás, az esélyteremtés, a fenntarthatóság és az európai integráció iránt. Munkánk fókuszában a magyar és az európai uniós politikai folyamatok értelmezése áll. Kiemelt kutatási területeink közé tartozik a demokrácia minőségének vizsgálata, az euroszkepticizmus, a populizmus és a szélsőjobboldal mozgatórugóinak elemzése, valamint a választáskutatás.
Kövess minket Facebook-on!